BMX 2024 projektist

olumpia2012

London 2012 – harjutas Rubene koopiarajal ja hüppab nüüd olümpiakulla poole. Mõista-mõista, kes see on?

 

Siht on teha algust BMX olümpiakrossi treenimisega, sest Eesti sportlastel kokkupuude olümpiakrossiga praegu puudub.

Eesti Jalgratturite Liit on võtnud sihiks Eesti sportlaste kvalifitseerumise olümpiamängudele, kuid Eestis ei ole ühtegi BMX olümpiakrossi sõitvat sportlast. Eestis ei ka ole ühtegi superkrossi tehnilisi nõudeid arvestavat spordirajatist. Meil puudub 8 m stardimägi, ei ole kvalifitseeritud treenereid ega praktilist kogemust.

Alates 17. eluaastast peab aga sportlane sõitma BMX olümpiakrossi (superkrossi) võistlustel, kui tal on eesmärk jõuda sportlase karjäärini. Superkrossi oskusi omandamata katkeb 17. eluaastal tõsise sporditegemise perspektiiv. Eesti võistlejad on oskuste puudumise tõttu selles vanuses loobunud tippsporti püüdlemisest.

Lähim koht, kus saab olümpiakrossi treenida, on Valmiera linn Lätis. Valmieras on väga hästi esindatud Läti BMX traditsioon, mille viljadeks on kaks olümpiakulda ning palju maailma- ja Euroopa meistrivõistluste medaleid. Linnas asub kaks 8 m stardimäega rada: 2019. aasta EM-iks valminud Štrombergsi-nimeline rada, mis pälvis Lätis uusehitise aastaauhinna, ning Avoti rada, millel on palju harjutanud Läti suurvõistluste medalistid, sh olümpiavõitja Māris Štrombergs. Kümme km eemal on Rubene rada, mis on 2012. aasta Londoni olümpiaraja koopia (sellel harjutasid Läti sõitjad OM-ks, tasuks kuldmedal).

Olümpiamängud, maailmameistrivõistlused ja eliitsõitjate maailmakarikasarja etapid peetakse laskumisega 8 m kõrguselt stardimäelt. Ainult seda teha oskavate ja julgevate sportlaste hulgast kvalifitseeruvad olümpiamängudele pääsejad. Lätlased suudavad nii kvalifitseeruda kui ka võita suuri medaleid.

Läti treenerid elavad meie lähedal ja nende käe all on lootust õppida superkrossi sõitma. Sellel sõiduviisil on suur hulk erinevusi harrastajate BMX krossist, kuna täisvõimsusel pidurdamata start annab kolmandiku võrra suurema kiiruse, esimesest künkast tuleb igal juhul üle hüpata, esimese sirge täisvõimsusel läbimise järel tuleb kaheksa võistleja ühine pööre suurel kiirusel, mis muudab viraažitehnikat, järgnevad pro-sektori hüpped jne.

Algus on raske ja vaevaline. Veebilehe nimetuses olev 2024 viitab sellele, et õppeprotsess on pikk, kannatlik, järjepidev. Kui kellelgi tänastest BMX krossi sõitjatest õnnestub õppida kolme aasta jooksul superkross selgeks, pääseb ta koguma olümpiamängude reitingupunkte, mida jagatakse 2023. aastal. See sportlane peab olema sündinud aastal 2006 või varem, sest tolleks hooajaks peab ta olema vähemalt 17-aastane. Lisaks peab ta tegema valiku, et ta pole 5 m stardimäest laskuv 17+ amatöör, vaid superkrossi sõitja.