Ajalugu

BMX (bicycle motocross) tekkis 1970. aastate alguses USA noorte hulgas, kes üritasid jäljendada krossimootorrattureid, kuid endil olid vaid jalgrattad. Seetõttu hakati ehitama künklikke radu, kus saaks sõita võidu tavaliste jalgratastega.

Peatselt oli selline sõitmine populaarne kogu Põhja-Ameerikas. Sõitjate arv kiiresti kasvama ka Euroopas ja mujal maailmas. Tekkisid spetsiaalsed BMX-rattad, millel sõideti sadulas istumata. Kuna säärastel ratastel sai teha erinevaid põnevaid asju, hakkas BMX jagunema kiirus- ja trikialadeks.

BMX kross ehk race on kiirusala ning selle versioon supercross, kus laskumist alustatakse 8 m kõrguselt stardimäelt, kuulub alates 2008. aastast suveolümpiamängude kavva.

Esimeseks olümpiavõitjaks tuli meeste hulgas lätlane Māris Štrombergs, kes kordas oma saavutust ka 2012. aasta olümpiamängudel Londonis. 2016. aastal Rio de Janeiros võitis Connor Fields USA-st.

Naistest pälvis 2008. aastal kuldmedali Anne-Caroline Chausson Prantsusmaalt ning 2012. ja 2016. aastal Mariana Pajón Kolumbiast.